• ساعت : ۱۴:۵۶
  • تاريخ :
     ۱۴۰۳/۰۳/۲۶ 
  • کد خبر : ۲۲۰۴
مدیرعامل آبفای استان قم تاکید کرد:
توجه ویژه دولت سیزدهم به آبرسانی به روستاها
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم آبرسانی به روستاها را یکی از مهمترین برنامه‌های دولت سیزدهم در بخش آب برشمرد و گفت: در همین راستا اقدامات خوبی در آبرسانی به روستاهای بخش مرکزی قم و دهستان قمرود به انجام رسید.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم، مهندس مهدی نظرزاده امروز به مناسبت هفته صرفه‌جویی در مصرف آب در جمع خبرنگاران با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خدمت گفت: یکی از مهمترین برنامه‌های رئیس‌جمهور شهید، آبرسانی به 10 هزار روستای محروم بود که در مناطقی از کشور نتایج بسیار خوبی به همراه داشت.

وی با بیان اینکه آبرسانی به روستاهای بخش مرکزی قم نیز در راستای همین طرح به انجام رسید، اظهار داشت: در دولت سیزدهم توجه ویژه‌ای در آبرسانی به روستاها انجام شد و ما نیز در راستای اهداف دولت توانستیم اقدامات خوبی را در استان از جمله آبرسانی به روستاهای قمرود به انجام برسانیم و روستاهای باقیمانده نیز در دستور کار قرار دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با اشاره به اینکه 100 درصد جمعیت شهری و 96.2 درصد جمعیت روستایی استان تحت پوشش آب سالم و بهداشتی هستند، خاطرنشان کرد: در بخش آبرسانی به روستاها، استان قم نسبت به میانگین کشوری در وضعیت خوبی قرار دارد.

وی با اشاره به مشکلات کمبود آب در روستاها تصریح کرد: هرچند در تعداد کمی از روستاها با مشکل توزیع آب مواجه هستیم اما بسیاری از روستاها با وجود تأمین بیش از نیاز آب، به علت استفاده در موارد غیرشرب و استفاده غیرمجاز از شبکه با مشکل کمبود روبرو شده‌اند.

نظرزاده هزینه‌های سنگین و زمان‌بر بودن تأمین آب را مورد تأکید قرار داد و یادآور شد: در تلاش هستیم با اقدامات فنی و کنترل برداشت‌های ناعادلانه و جلوگیری از هدر رفت، از آب موجود بیشترین بهره‌وری را در روستاها داشته باشیم.

وی در ادامه از تولید 3.8 مگاوات برق از انرژی آب و 350 کیلووات از انرژی خورشیدی در استان خبر داد و گفت: تقریباً 42 درصد برق مورد نیاز تأسیسات آب و فاضلاب از انرژی آب و خورشید تولید می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با اشاره بهره گیری از فناوری لوله شکافی برای اجرای شبکه‌های فاضلاب اظهار داشت: در حال حاضر این تکنولوژی بومی‌شده و در قم حدود 35 کیلومتر لوله‌گذاری به این روش اجرا کردیم.

وی از امضاء موافقت‌نامه همکاری با معاونت علمی ریاست جمهوری، با موضوع «حمایت از طرح‌های فناورانه در حوزه‌های بهبود و ارتقاء کیفیت "لجن" و فرآوری "لجن" تصفیه‌خانه‌های فاضلاب» خبر داد و خاطرنشان کرد: این طرح به صورت پایلوت توسط شرکت آب و فاضلاب استان قم انجام می شود که به زودی به مرحله اجرا خواهد رسید و نتایج آن برای کل کشور مثمر ثمر خواهد بود.

نظرزاده حمایت از طرح‌های زیست‌محیطی را از دیگر اقدامات شرکت آب و فاضلاب استان برشمرد و در این راستا به استفاده از پساب در مصارف غیر خانگی اشاره کرد و  ابراز داشت: در حال حاضر دانشگاه قم بخش عمده‌ای از آب فضای سبز خود را با استفاده از پساب آبیاری می‌کند.

 

 

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.1.8.0
    V6.1.8.0